Ako pracuje pražiareň kávy?
Presný postup je naše tajomstvo 😊. Avšak môžeme vám prezradiť aspoň zopár všeobecných informácií. Je viacero spôsobov, ako pražiť kávu. Každý je špecifický, ma svoj vlastný štýl a jeho výsledkom je káva s osobitými chuťovými i vonnými charakteristikami. Každá pražiareň kávy dodržiava aspoň tieto základné fázy praženia – sušenie, žltnutie, zrenie a chladenie.
Sušenie
Po dropnutí (pád) zrna do pražičky, sa v pražičke zrno začína zahrievať z izbovej teploty na teplotu v pražičke a teplota zrna stúpa pomaličky až na hodnotu 150-160 stupňov Celzia
Žltnutie
Fáza žltnutia nastáva pri teplote 160 stupňov Celzia, kedy začína tzv. Maillardova reakcia. Jednoducho povedané – dochádza k reakcii cukrov a aminokyselín, čo je viditeľné práve stmavnutím zrna. Teda farba sa mení zo surového zrna, ktoré je svetlo zelené, cez žltu až po jednotlivé odtiene hnedej. Tým sa vytvorí originálny chuťový profil kávy. Táto fáza končí tzv. prvým pukaním (first crack), ktorý vzniká nahromadením pary v zrne. Pripomína zvuk praskajúceho popcornu a je signálom toho, že káva je už pitná. A začína voňať.
Zrenie
Fáza zrenia je typická vyvíjaním aromatických zlúčenín a trvá rôzne – v závislosti od požadovaného chuťového profilu. Každá pražiareň kávy sa sama rozhoduje, kedy ukončí proces praženia danej kávy. Táto fáza sa doslova ráta na sekundy, keďže nastáva karamelizácia ovocného cukru aj glukózy v zrnách, čo ovplyvňuje finálnu sladkosť kávy. A na to si každá dobrá pražiareň kávy dáva pozor – aby správne odhadla čas záverečnej fázy praženia. Dodáme, že kofeín je tepelne odolný, čiže ten počas praženia nezmizne. Občas niektorá pražiareň kávy počká s pražením do tzv. druhého prasknutia. Káva nadobúda výraznú horkú chuť. Viacero pražiarní sa však usiluje nedostať sa až k tomuto bodu praženia. Je totiž vysoké riziko, že zrná budú prepražené, príp. chutiť po dyme či spálenine.
Chladenie
Definitívnou bodkou praženia je chladenie vzduchom. Ide o mimoriadne dôležitý proces. Pretože ak by sme kávu vytiahli z pražičky a nechali odstáť, tak vďaka nahromadenému teplu a energie v zrnách by v nich ešte stále prebiehalo (v istej intenzite) praženie. Výsledkom by boli spálené či dokonca až zuhoľnatené zrná. Každá dobrá pražiareň kávy vie, že po chladení je potrebné kávu nechať odpočinúť – odvetrať.
Takto starostlivo pripravená káva sa balí do balíčkov, alebo nechá v nádobách na to určených. Potom putuje do kávovarov či priamo do šálok našich zákazníkov.